Pavel Valenta bronzový na mistroství Světa v klasickém silovém trojboji Masters

16.10.2023 18:58

SILOVÝ TROJBOJAŘ VALENTA PŘIVEZL TŘI MEDAILE ZE SVĚTA

„Sportovní disciplína, jakou je silový trojboj neboli powerlifting, doslova prověří každičký sval těla,“ tvrdí Pavel Valenta, dvojnásobný vicemistr světa a druhý vicemistr světa pro rok 2023,

v kategorii nad 70 let a v hmotnosti do 74 kg. Toto mistroství Světa v klasickém silovém

trojboji Masters se uskutečnilo 8. října v mongolském Ulaanbaataru.

A jakých dosáhl výkonů?
Dřep s činkou o váze 150 kg nebyl zcela podle plánu, který byl o 10 kg vyšší, ale i tak to stačilo
na druhé místo. Mrtvý tah, tedy zvednutí činky z podlahy do vzpřímeného postoje, byl už téměř na maximu a výkon 182,5 kg znamenal také místo druhé. Značný pokles výkonu oproti mistrovství Evropy byl však v bench pressu. Výkon 72,5 kg byl zapříčiněn obnoveným zraněním ramene, provázené zpočátku značnými bolestmi a téměř nehybností ruky. „V duchu jsem se loučil s účastí na mistrovství Světa“ posteskl si Valenta. „Měl jsem dva měsíce na to, abych se dal dohromady. V každém případě účast na mistrovství ČR, kterou jsem plánoval ještě před hlavním závodem tohoto roku, byla nemožná. I když jsem prošel náročnou rehabilitací, potřebná síla se do ramene nevrátila. Ve finále to znamenalo pokles výkonnosti
o více než 20 kg a to bylo hodně.
Celkový součet dosažených výkonů v trojboji byl 405,0 kg a to stačilo „pouze“ na třetí místo.
Tedy i když ve dvou disciplínách byl druhý, v bench pressu byl až pátý.
„Tyto závody prakticky uzavřou moji dlouholetou sportovní kariéru v této disciplíně. Je potřeba si odpočinout, bez tvrdé dřiny a přejít na posilování zábavnou formou, bez extrémů
a stresů.“
Příští rok se však chystá ještě na mistrovství ČR, které letos musel vynechat. A to bude definitivní závěr. „Budu předávat zkušenosti mladým, pokud budou mít zájem a nepodlehnou mnohým nesmyslům z internetu,“ prohlásil Pavel Valenta

Je nutné se však zmínit o jeho dosavadních úspěších: Devítinásobný Mistr republiky, držitel jedenácti českých rekordů, dvojnásobný Mistr Evropy s evropským rekordem v dřepu a výše uvedený úspěch